O Víno Fiala

Víno Fiala je rodinné vinárstvo a vinohradníctvo z Modry. Remeslo sa v našej rodine dedí z otca na syna už mnoho generácií, s určitosťou vieme, že je tomu tak od polovice 18. storočia, kedy do Modry prišiel Joannes Fiala.Rodinné hospodárstvo prežilo epidéniu fyloxéry aj dve svetové vojny, nie však kolektivizáciu koncom 40-tych rokov 20. storočia, kedy môj dedo Štefan musel odovzdať vinohrady družstvu. Ostal mu len zlomok, záhumienka. Vinohradníctvo a vinárstvo odvtedy v rodine prežívalo ako hobby popri inom zamestnaní. Po roku 1989 trvalo ešte niekoľko rokov kým prebehla komasácia a my sme sa k remeslu vrátili. Ako sa to stalo? Čítajte:

Jedno ráno mi do Prahy volá mama: „Príď, s otcom je zle, dostal nejaké papiere, bol sa tam pozrieť a tri noci nespí.“ Otec mal vtedy 70 rokov.

 Stáli sme v modranskej vinici Špígel. Otec vraví: „Pozri sa. Katastrofa, spustnuté, vydrancované. Ako to mohli takto nechať?! Keby som mal aspoň o 10 rokov menej, ešte by som sa na to dal. Ale teraz? Kašlem na to. Bola to naša vinica. So sestrou sme tu ako deti jedávali čerešne. Keď to takto vidím, studený pot ma oblieva. Predám to."

Dve tretiny krov vyschnuté. Drevo slabé, nestrihané niekoľko rokov. Žalostná húšťava. Náletové stromy a šípy vyrastené nad hlavu. Betónové stĺpiky polámané. „Aha, vinohradnícka búda tu stojí, skoro ju nevidieť. A za ňou čerešňa. Hm, fajné.“ Prešiel som na koniec, zdvihol hlavu. Vinica je z ľavej strany trojkrížia – kalvárie. Pozrel som lepšie, vlastne Kristus Pán akoby z výšky svojho utrpenia hľadel práve do našej vinice. Došlo mi to. Usmial som sa na otca: „Nič nepredáme!“

 

Ing. Martin Fiala

Po desiatich rokoch práce v zahraničných korporáciách som sa vrátil domov. Laptop som vymenil za traktor a oblek za montérky a spolu s otcom sme sa do toho pustili. K vráteným vinohradom sme prikúpili ďalšie a vinárstvo s rastom produkcie presťahovali do starého vinohradníckeho domu s krásnou pivnicou v centre Modry. Milujem túto prácu, pretože všetko závisí len od Vás, Boha a prírody. Mám tri deti, verím, že aspoň jedno z nich bude pokračovať v rodinnej, už viac ako 300 ročnej, tradícii.

Fialove vinohrady a víno

Nie nadarmo sa hovorí, že víno sa rodí vo vinici. Kvalita vína najviac závisí od kvality použitých surovín, teda od hrozna. Preto všetko naše víno pochádza z vlastných vinohradov, o ktoré sa celoročne s láskou, poctivo staráme.

Naše vinohrady nájdete na svahoch Malých Karpát, v chotároch miest Modra a Pezinok. Vinohrady sú vysadené v pôdach, ktoré nútia korene prenikať do väčšej hĺbky, čím sa dosahuje dokonalejšia štruktúra a vyváženosť chutí vína. Výnos z pôdy a jedného kra prísne obmedzujeme. Husto vysadený vinič s tradičným rýnsko-hessenským vedením poskytuje za cenu podstatne vyšších nákladov maximálnu príležitosť hroznu vyzrieť, dosiahnuť takú úroveň prirodzenej sladkosti plodov, že nie je potrebné pridávať cukor alebo inak umelo regulovať obsah látok obsiahnutých v hrozne.

 Výrobný proces vína je postavený na bohatej vinárskej tradícii tejto oblasti, ktorú citlivo kombinujeme s vybranými modernými postupmi. V našich vínach nájdete chute vlastné starým európskym vínam, viac ako sezónne módne variácie z nového sveta. Vína vyrábame tradičnými technológiami zrenia v starých agátových a dubových sudoch. Z moderných postupov využívame napríklad riadené kvasenie.

Návštevy u Fialu

V našom vinárstve radi privítame hostí na ochutnávku vín, na obed či večeru. Ak chcete stráviť príjemný čas v peknom prostredí s dobrým vínom, ďaleko od ruchu veľkomesta a v súkromí, Víno Fiala je správna voľba.

Kto už u nás bol? Japonci, Indovia, Nemci i domáci. Veľvyslanci, politici, sudcovia aj aristokrati, lekári i medári. Vegetariáni, hinduisti aj cyklisti, seniori i rockeri... Všetkých našich hostí si vážime a robíme všetko preto, aby u nás zažili úprimnosť, spontánnosť a srdečnosť slovenskej pohostinnosti.